Franklin Method® Equestrian

Na początek

Treningi z piłkami Franklina w połączeniu z podstawami Metody Franklina® do idealna okazja do pracy nad dosiadem. Trening z piłkami uczy koncentracji, zauważania ruchu swojego ciała, a przede wszystkim innowacyjnego sposobu pracy z ruchem przy użyciu obrazów mentalnych. Cała metoda opiera się na idei świadomego oddziaływania na ruch w celu jego poprawienia. W czasie treningów będziemy używać zestawu piłek i taśm Franklina, które pomogą w zrozumieniu specyfiki poszczególnych chodów, dzięki temu, że przekazują ruch konia. Piłki i taśmy wykorzystane w czasie jazdy na koniu działają mięśnie i powięzi, co pozwala na ich rozluźnienie, a co za tym idzie zwiększenie zakresu ruchu. Piłki pomagają również w odnalezieniu asymetrii oraz pozwalają poczuć prawidłową postawę oraz właściwy ruch jeźdźca w siodle. To wszystko po to by jeździec zyskał nową świadomość ciała, mógł niezależnie oddziaływać pomocami jeździeckimi i finalnie komunikować się w harmonii z koniem.

Pierwszą rzeczą jaką przekazujesz koniowi jest Twój stan bycia

– Franklin Method Equestrian

Historia

Metoda Franklina® została zdefiniowana ponad 25 lat temu przez Erica Franklina. Początkowo wykorzystanie obrazów mentalnych w połączeniu z wiedzą o anatomii i biomechanice miało pomagać tancerzom w usprawnieniu ruchu oraz zapobiegać kontuzjom. Szybko jednak uniwersalny charakter metody zaczął być wykorzystywany w innych dziedzinach, takich jak położnictwo, fizjoterapia, joga, pilates, bieganie, podnoszenie ciężarów. W 2017 roku powstał oddzielny program certyfikacji trenerów jazdy konnej w nurcie Metody Franklina®. Wcześniej różni trenerzy używali piłek i taśm Franklina wg sposobów właściwych dla innych dyscyplin sportu. Jazda konna jest dość charakterystycznym ruchowo sportem, dlatego Eric Franklin razem z Alysen Starko-Bowes opracowali program skierowany specjalnie dla jeźdźców. Przeanalizowali jak poszczególne mięśnie, łańcuchy mięśniowe, meridiany mięśniowo-powięziowe, więzadła, stawy etc. oddziaływają na siebie w różnych chodach, różnych sposobach dosiadu, różnych ćwiczeniach ujeżdżeniowych czy skokowych. Powstał jedyny w swoim rodzaju kompletny przegląd przez ciało jeźdźca w ruchu. Dzięki temu, że wiemy w jaki sposób jeździec powinien poruszać się na koniu, mamy jasno określony cel do jakiego dążymy. W czasie treningów wykorzystujemy zestaw piłek i taśm Franklina, które pozwalają poczuć oraz wyobrazić sobie pracę poszczególnych mięśni, więzadeł, stawów etc. Piłki i taśmy zawsze łączymy z odpowiednio dobranymi obrazami mentalnymi, wiedzą o anatomii i biomechanice oraz z pedagogiką zorientowaną na ucznia, a przede wszystkim jego odczucia. Takie kompleksowe podejście do treningu zdecydowało o olbrzymim sukcesie Metody Franklina®, która używana jest przez jeźdźców na całym świecie.

Metoda Franklina w badaniach naukowych

W związku z rosnącą popularnością, naukowcy przebadali różne czynniki składające się na skuteczność Metody Franklina®. Oto kilka najważniejszych odkryć:

->Dowiedziono, że już 16 godzin treningu z wykorzystaniem Metody Franklina® w ciągu dwóch tygodni poprawiło równowagę, koordynację, świadomość ciała, nastrój oraz zdolność chodzenia u osób ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona (Abraham A. i wsp., 2018; Abraham A. i wsp., 2019b).

->3 dniowy intensywny trening z użyciem Metody Franklina® znacząco zwiększył zakres ruchu u tancerzy trenujących na poziomie akademickim (Abraham A. i wsp., 2019a).

->Obrazy mentalne w połączeniu z ruchem mogą korzystnie wpływać na mobilność powięzi, a tym samym na efektowność samego ruchu. Jest to szczególnie przydatne w rehabilitacji oraz profilaktyce schorzeń związanych z powięzią (Abraham A. i wsp., 2020).

-> 3 dniowy trening Metodą Franklina skutecznie poprawił dosiad zawodników ujeżdżenia. Jeźdźcy zwiększyli świadomość ciała oraz umiejętność wyczuwania ruchu ciała w czasie jazdy, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa jeźdźca oraz dobrostanu koni.

Czy od treningu można wymagać lepszych efektów? Nie powinno zatem dziwić, że jest to metoda powszechnie wykorzystywana w rehabilitacji, pilatesie, jodze, tańcu oraz jeździe konnej. Należy jednak uważać. Tylko trening u odpowiednio przeszkolonej osoby będzie mógł być efektywny oraz bezpieczny. Używanie piłek i taśm Franklina bez odpowiedniego przeszkolenia może powodować utrwalenie niewłaściwego wzorca ruchu oraz sprzyjać powstawaniu kontuzji.

Spis literatury

1. Abraham A., Franklin E., Stecco C., Schleip R, 2020, Integrating mental imagery and fascial tissue: A conceptualization for research into movement and cognition, Complementary Therapies in Clinical Practice, 40, 101193
2. Abraham A., Gose R., Schindler R., Nelson B.H., Hackney M.E., 2019a, Dynamic Neuro-Cognitive Imagery (DNITM) Improves Developpé Performance, Kinematics, and Mental Imagery Ability in University-Level Dance Students, Front. Psychol., 10:382, doi:10.3389/fpsyg.2019.00382
3. Abraham A., Hart A., Andrade I., Hackney M.E., 2018, Dynamic Neuro-Cognitive Imagery Improves Mental Imagery Ability, Disease Severity, and Motor and Cognitive Functions in People with Parkinson’s Disease, Neural Plasticity, Article ID 6168507, doi.org/10.1155/2018/6168507
4. Abraham A., Hart A., Dickstein R., Hackney M.E., 2019b, “Will you draw me a pelvis?ˮ Dynamic neuro-cognitive imagery improves pelvic schema and graphic-metric representation in people with Parkinsonʼs Disease: A randomized controlled trial, Complementary Therapies in Medicine, 43, 28–35
5. Prescott J., Lewis V., Starko Bowes A., 2022, A Study to Investigate Dressage Riders Perception of the use of Dynamic Neuro Cognitive Imagery™ on their awareness of their Riding Position, Journal of Physical Fitness, Medicine & Treatment in Sports, DOI: 10.19080/JPFMTS.2022.09.555773